Holandská kultura
Největší otisk nechala holandská kultura především ve výtvarné oblasti. Van Gogh, Rembrandt, Hieronimus Bosch, a mnoho dalších zvučných jmen pochází z této malé země.
Malíři
Prvním velikánem, které Holandsko dalo světu, byl Hieronymus Bosch. Na přelomu 15. a 16. století maloval fantazijní světy plné lidí, zvířat a strojů, které znázorňují lidské hříchy a morální úpadek lidstva. Promyšlené symboly a ikony se pak později staly inspirací pro surrealismus.
Rembrandt van Rijna, rodák z Delfu, patří mezi šťastlivce, který se narodil do zlatého nizozemského věku a stal se slavným už za svého života. V Amsterdamu si v jeho muzeu můžete nahlédnout do jeho života.
V 16. století maloval selské výjevy Pieter Bruegel starší, ovlivňoval pak spousty dalších. Mezi jeho nejznámější obraz patří například Babylónská věž.
Dívka s perlou nebo Mlékařka, to jsou jedny z nejznámějších obrazů malíře Jana Vermeera van Delfta žijícího v 17. století.
Holandsko se pyšní celou plejádou krajinářů. Ale nejslavnější s obrazy francouzské krajiny se stal Vincent van Gogh, který bohužel za svůj život prodal jen jeden obraz. Přesto za svůj život namaloval 900 maleb a 1100 kreseb díky podpoře svého bratra. Jeho muzeum najdete v centru Amsterdamu.
Piet Mondrian znamenal další skok v malířství, když přišel s filosofickým rozebráním obrazu na základní barvy: bílou, modrou, červenou a žlutou, rozdělených černými úsečkami.
Architektura
Pro studenty současné architektury by návštěva Holandska měla být povinností. Právě tady se daří realizacím nových směrů v architektuře. Mekkou je Rotterdam, kterému se občas říká holandský Manhattan. Během druhé světové byl tento strategický bod - největší evropský přístav – vybombardován. Město se dokázalo znovu zrodit a dnes je jedním z architektonicky nejobdivovanějších metropolí. Ikonou se stal Erasmburg (Erasmův most) z dílny Ben van Berkela, nejvyšší budovou je stále Euromast, vyhlídková věž s restaurací od architekta H. A. Maaskanta a stavitele J. P. van Eesterena. Město je plné unikátních staveb, nejnovější je pak Markthal Rotterdam, budova od studia MVRDV ve tvaru protáhlé podkovy s 225 byty má i pod svou střechou tržnici.
Ani Amsterdam nezůstává pozadu. Nejnápadnější budovou je sešikmená budova Muzea Nemo Science Centre od Renzo Piano, knihovna Public Library / Jo Coenen nebo budova EYE Film Institut Netherlands z dílny Delugan Meissl Associated Architects DMAA.
Vědci a myslitelé
Mezi významné holandské myslitele patřil Erasmus Rotterdamský a fyzik, matematik, astronom a autor rané science fiction Christiaan Huygens.
Do exilu v holandském Naardenu se uchýlil také Jan Amós Komenský, rodák z Moravy a poslední biskup Jednoty bratrské.
Literatura
Nejznámější a nejčastěji překládanou knihou je deník Anny Frankové, původem židovské Němky, která se schovávala během druhé světové války v Amsterdamu.