Edam – město, kde se zrodil eidam
Staré městečko na pobřeží IJsselmeeru (bývalé Zuiderzee) se orientovalo především na stavbu a opravy lodí pro nedaleký Amsterdam. Ale ve světě proslulo především výrobou kvalitního tvrdého sýra.
V Edamu se zachovaly malebné štítové domy při grachtech a věž Speeltoren se zvonkohrou z roku 1561. Rozlohou největší třívěžový chrám v Evropě Grote neboli St. Nicolaaskerk z 15. století se pyšní jedinečnými malbami a 30 původními okny. Zastavte se také u Kaaswaag, budovy kde se dříve vážil sýr a u barokní radnice.
Edam býval vyhlášeným velrybářským přístavem. Největšího rozkvětu zažíval během 17. století, kdy tu fungovalo na 33 loděnic. Dnes se ale jedná spíše o poklidné městečko s dlážděnými uličkami a s ručně ovládanými mosty se sítí vodních kanálů.
Každou středu od července do srpna se tu konají sýrové trhy už od 16. století, kdy Edam dostal právo na jejich pořádání od Viléma Oranžského. Až do 20. let 20. století tvořil sýrový trh základní pilíř ekonomiky města. Za jeho největšího rozmachu se tu ročně prodalo 250 000 kol sýra.